PRAGA-PÓŁNOC. OPIS ULIC. LITERA G.

Wstecz             Praga Północ: Ulice

  1. Wojciecha Gersona
  2. Grajewska
  3. Grodzieńska
  4. Janusza Groszkowskiego

Wojciecha Gersona (Wojciech Gerson)

Mała uliczka osiedla Śliwice na Żeraniu. Wytyczona w 1939 roku jako jedna z pięciu ulic powstającego wtedy osiedla domków jednorodzinnych. Biegnie wśród ogródków prywatnych posesji.


Grajewska

Zaciszna ulica na Szmulkach Wschodnich, biegnie od Siedleckiej do Łomżyńskiej. Jej nazwa, tak jak prawie wszystkie w tym rejonie, związana jest z miejscowością Grajewo, położoną w woj. podlaskim.
Wytyczona w okresie dwudziestolecia międzywojennego, jako jedna z ulic Michałowa. Zabudowana kamienicami z końca lat dwudziestych i trzydziestych, które nie zniszczone przetrwały całą wojnę.


Grodzieńska

Równoległa do Białostockiej i do linii kolejowej Dworca Wileńskiego ulica istnieje na planie Warszawy i Pragi już w 1893 r. Łączy się z Radzymińską, dawniej szosą Radzymińską, prowadzącą do Grodna nad Niemnem. Poza kilkoma starymi, mieszkalnymi kamienicami dominują tu warsztaty rzemieślnicze, hurtownie, składy, sprawiające wrażenie chaosu i bałaganu. Pod nr 65 mieści się ognisko, w którym opiekę i pomoc mogą znaleźć biedne dzieci z okolicznych podwórek. Placówkę prowadzi zakonnik ze zgromadzenia Palotynów, ks. Paweł Rosik.


Janusza Groszkowskiego (Janusz Groszkowski)

Ulica osiedla Praga II, biegnąca od Ratuszowej do pl. J. Hallera. Wytyczona w 1960 r. - w okresie socrealizmu, otrzymała początkowo za swą patronkę Marię Wysłouchową. W 1991 r. przemianowano ją na Janusza Groszkowskiego, długoletniego dyrektora znajdującego się tu Instytutu Tele i Radiotechnicznego.

 


KNYZIO © W-wa